You are currently viewing Drabiny ewakuacyjne – co należy o nich wiedzieć?

Drabiny ewakuacyjne – co należy o nich wiedzieć?

Budynki użyteczności publicznej oraz przemysłowej muszą spełniać wiele wymogów, które należy uwzględnić już na etapie projektowania. Jednym z nich jest konieczność zapewnienia odpowiednich wyjść ewakuacyjnych. Specjalnym rodzajem „wyjść” tego typu są drabiny ewakuacyjne.

Montowane są one zazwyczaj od zewnętrznej strony budynku, pozwalają na jego szybkie opuszczenie bez konieczności używania wyjść wewnętrznych. Znane też jako drabiny kotwione (ze względu na sposób montażu) lub drabiny pionowe. Znajdują one zastosowanie do różnych budynków takich jak np. hale magazynowe czy różne centra logistyczne. Składają się z specjalnych kotew, które montuje się na krawędzi budynku – stanowią one podstawę na której utrzymuje się drabina ewakuacyjna. Dodatkowym elementem zapewniającym stabilność całej konstrukcji są uchwyty ścienne, przytwierdzane za pomocą śrub do ściany.

Na rynku dostępne są w tej chwili dwa rodzaje drabiny ewakuacyjne – zestawy bez kosza oraz z koszem ochronnym. W przypadku tych drugich używa się metalowych pierścieni ochronnych, które chronią przed ryzykiem upadku z dużej wysokości. Warto jeszcze zwrócić uwagę na dodatkowe akcesoria, które można wykorzystać przy stawianiu drabiny ewakuacyjnej. Wśród nich można wymienić m.in.:

  • podest spoczynkowy: pozwalający na krótki odpoczynek podczas wspinaczki.
  • blokada dostępu: jej zadaniem jest zabezpieczenie wejścia do drabiny przez niepożądane osoby. Może być zamykana na specjalną kłódkę. Oczywiście, blokada działa automatycznie, odblokowywana w przypadku schodzenia z drabiny.
  • mechanizm wysuwający: istnieje możliwość zastosowania mechanizmu wysuwającego drabinę. Przy zejściu możliwe jest jego proste odblokowanie.
  • stopień zejścia: pozwala zmniejszyć różnicę wysokości pomiędzy ostatnim szczeblem drabiny, a krawędzią zejścia.
  • barierka zabezpieczająca: zabezpiecza przed upadkiem w pobliżu strefy zejścia.

Oczywiście, powyższe akcesoria nie stanowią całości rozwiązań, jakie można zastosować do drabiny ewakuacyjnej. Producenci oferują spore możliwości dostosowania zamówienia, dlatego warto rozważyć wszystkie opcje indywidualnie i dopasować do charakteru budynku.

Zobacz ofertę drabin ewakuacyjnych firmy TLC.