You are currently viewing Konstrukcje przemysłowe – rodzaje i technologia

Konstrukcje przemysłowe – rodzaje i technologia

Konstrukcje przemysłowe są specjalnym rodzajem konstrukcji stalowych. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do użytku w wielu gałęziach przemysłu  – np. kolejowym, odlewniczym czy samolotowym.

Największą popularnością cieszą się wielofunkcyjne hale stalowe: magazynowe, logistyczne, produkcyjne oraz inne obiekty przemysłowe. Znajdują one także zastosowanie w realizacji sklepów wielkopowierzchniowych, stacji obsługi pojazdów, obiektów biurowych oraz sportowych.

Hale stalowe charakteryzują się następującymi zaletami:

  • bardzo krótki czas montażu: nawet w przypadku bardzo dużej hali, czas montażu zazwyczaj nie przekracza 30 dni.
  • personalizacja i swoboda w aranżacji wnętrza: hale stalowe pasują zarówno do elementów wystroju o nowoczesnym designie, jak i tych nieco bardziej klasycznych.
  • oszczędność środków: ograniczenie robót budowlanych oraz drogich materiałów potrzebnych do budowy, przyczynia się do zmniejszenia kosztów całkowitych wykonywanej inwestycji.
  • prosty montaż i elastyczność: hala składana jest z pomocą gotowych elementów i łączeń. Dzięki temu może zostać w krótkim okresie czasu może zostać rozebrana i złożona ponownie w innym miejscu.
  • uniwersalność: przeznaczenie hali może być dowolne. Prostota konstrukcji sprawia, że wnętrze może być zabudowane zgodnie z życzeniem klienta końcowego.

W kwestii technologii najczęściej używane są układy ramowe o zmiennej wysokości śródnika oraz takie, które zostały wykonane z profili gorącowalcowanych.  Możliwe jest również zastosowanie konstrukcji kratowej, sprawdzającej się w przypadku szerokich obiektów. Model kratowy pozwala dodatkowo na budowę dachu płaskiego, odpornego na duże obciążenia (np. w postaci śniegu).

Każda konstrukcja przemysłowa powinna być także dobrze zabezpieczona przed korozją. W celu utrzymania jej maksymalnej żywotności oraz utrzymania estetyki używa się m.in. specjalnych farb proszkowych o dużej efektywności przylegania i grubej warstwie podkładu. Powszechne jest też pokrycie cynkiem – np. w postaci farby cynkowanej lub w wyniku procesu cynkowania ogniowego.

Zobacz konstrukcje przemysłowe w ofercie firmy TLC.