You are currently viewing Lakiernie proszkowe – nowoczesne podejście do malowania

Lakiernie proszkowe – nowoczesne podejście do malowania

Lakiernie proszkowe święcą ostatnio swoje triumfy, doskonale wpisując się proekologiczną politykę Unii Europejskiej. Będące nowoczesną alternatywą dla szkodliwych i zanieczyszczających tradycyjnych lakierni mokrych, zapewniają trwałe pokrycie, odporność na uszkodzenia mechaniczne czy chemiczne oraz ochronę antykorozyjną.

Technika lakierowania proszkowego polega na nakładaniu naelektryzowanych cząstek (20-100 μm) farby proszkowej na powierzchnię przewodzącą np. metalu. Dzięki oddziaływaniu sił elektrostatycznych, osadzona warstwa proszku utrzymuje się na powierzchni malowanego przedmiotu. Aplikacja farby proszkowej odbywa się za pomocą sprężonego powietrza, które jednocześnie powoduje fluidyzację proszku, dzięki czemu materiał sypki nabiera cech materiałów ciekłych. Naładowane w pistolecie cząsteczki farby osadzają się na uziemionym malowanym przedmiocie. Następnie lakierowane obiekty z nałożoną już warstwą farby umieszcza się w piecu o temperaturze 200°C, gdzie dochodzi do stopienia i utwardzenia powłoki. Czas utwardzania w piecu wynosi – w zależności od temperatury – ok. 20 minut.

Lakierowanie proszkowe wykorzystuje się głównie przy malowaniu konstrukcji stalowych, elementów wyposażenia domu, samochodów, elewacji czy znaków drogowych. Elementy fasad, balustrady, ościeżnice i drzwi metalowe, prowadnice, rynny czy skrzynki na listy – wszystko to stanowi dogodny materiał do malowania. Jeżeli widzimy gdzieś jakieś niedoskonałości obróbki mechanicznej, to lakierowanie proszkowe, dzięki doborowi odpowiedniego rodzaju farby/rodzaj struktury/ powłoka  znakomicie je maskuje. Ponadto jest tańsze, pozwala na 100% zużycie materiału i zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku (brak emisji rozpuszczalników i rozcieńczalników do otoczenia).

Największa i najnowocześniejsza lakiernia proszkowa powstała jak dotąd w Gorlicach. Zakład, zrealizowany dzięki środkom z Unii Europejskiej, może pochwalić się dwustanowiskową kabiną lakierniczą z automatycznym przesuwem oraz wielkogabarytowymi piecami o wymiarach roboczych: 14 m długości, 2,4 m wysokości, 1,5 m szerokości. Stosując zaawansowaną technologię oczyszczania powierzchni poprzez chemiczne cztero-zabiegowe lub mechaniczne (piaskowanie, śrutowanie) czyszczenie, tworzy produkty doskonałe pod względem estetyki i wytrzymałości.

Zobacz naszą ofertę lakierni proszkowej w Gorlicach.