You are currently viewing Ogrodzenia przenośne – zabezpieczenie imprez masowych, placów budowy

Ogrodzenia przenośne – zabezpieczenie imprez masowych, placów budowy

Jednym z wymogów stawianych przedsiębiorcom z branży budowlanej oraz organizatorom imprez masowych jest konieczność odpowiedniego zabezpieczenia terenu. W takim przypadku niezbędne będą ogrodzenia przenośne (ogrodzenia tymczasowe), które pozwolą zadbać o bezpieczeństwo i kontrolowany dostęp do danego terenu.

Dla imprez masowych różnego typu najlepszym rozwiązaniem będą barierki ochronne. Zazwyczaj wykonane ze stali cynkowanej ogniowo, aluminium lub stali nierdzewnej – są łatwe montażu oraz stosunkowo wygodne w transporcie. Dzięki tym cechom, pozwalają na proste wyznaczanie stref, w których poruszać mogą się uczestnicy imprezy. Specjalna konstrukcja z blachy dziurkowanej uniemożliwia zaklinowanie się kończyn i dodatkowo zabezpiecza przed wchodzeniem na barierki.

Na placu budowy ogrodzenia przenośne powinny spełniać nieco inną rolę, niż w przypadku imprez plenerowych. Częstym problemem spotykanym na budowie jest nie tylko ogrodzenie miejsc niebezpiecznych, ale również zabezpieczenie mienia. Najczęściej używane do tego celu są specjalne panele – ażurowe lub pełne.

Ogrodzenia (panele) ażurowe wyróżniają się lekką konstrukcją ułatwiającą ich przenoszenie z miejsca na miejsce. Wykonane z reguły ze stali ocynkowanej, z wymiarami „oczka” nieprzekraczającym 100 mm szerokości. Wyjątkowo proste w montażu – nie wymagają stosowanie dodatkowych podpór do utrzymania ich stabilności.

Ogrodzenia (panele) pełne – jak sama nazwa wskazuje – nie posiadają „oczek”. Pełna zabudowa znakomicie chroni przed niepożądanymi wtargnięciami na teren budowy. Z racji swojej konstrukcji są one wyraźne cięższe od paneli ażurowych. Dlatego też, wymagają zastosowania dodatkowych podpór stabilizujących, które zabezpieczają je przed przewróceniem.

Dodatkowym elementem może być zastosowanie specjalnych bram oraz furtek do ogrodzeń tymczasowych, które pozwalają łatwo regulować osoby lub pojazdy pojawiające się na terenie placu budowy. Jeżeli istnieje potrzeba, możliwe jest także użycie zapór betonowych, do której przytwierdza się ogrodzenie tymczasowe. Poprawia ona stabilność panelu i zabezpiecza przed jego przewróceniem.