You are currently viewing Piaskowanie – zabezpiecz stalowe elementy przed korozją

Piaskowanie – zabezpiecz stalowe elementy przed korozją

Piaskowanie, opatentowane przez Benjamina Tilghmana 18 października 1870 roku, na stałe weszło już w zakres usług firm budowlanych. Proces ten, polegający na czyszczeniu lub kształtowaniu dowolnej powierzchni, poprawia skuteczność lakierowania proszkowego. Stosowane jako uzupełnienie do lakierowania, zapewnia lepszą przyczepność farby proszkowej na elementach stalowych, ocynkowanych i aluminiowych, trwale chroniąc przed korozją.

Piaskowanie z reguły odbywa się przy użyciu materiału ściernego w strumieniu sprężonego powietrza, ewentualnie cieczy. W rezultacie uzyskuje się efekt podobny do szlifowania, jednak czyszczona powierzchnia jest równiejsza i uzyskuje wymaganą do malowania szorstkość, a także nie ma problemów z czyszczeniem trudno dostępnych rogów lub zakrzywień.

Współczesne metody piaskowania wdrażają również różnego rodzaju alternatywne materiały (odpowiednio cienko rozdrobnione), takie jak chociażby: szlaka miedziowa, śrut, szkło, metal, suchy lód, granat (minerał), żużel a nawet zmielone kawałki skorupy orzechów kokosowych czy innych roślin. W efekcie możemy uzyskać specyficzny wygląd obrabianej powierzchni.

Piaskowanie konstrukcji stalowych dotyczy najczęściej hal, mostów, masztów czy kominów. Wykorzystywane jest także przy różnorakich pracach renowacyjnych i antykorozyjnych mostów, barierek i innych wszelkiego rodzaju konstrukcji.

Wyróżnia się następujące klasy piaskowania, od najlepszej: SA3, SA2.5, SA2, SA1 oraz “stoczniowe” – SA1.5. Klasę SA3 można uzyskać jedynie na nowej blasze. Jedną z firm realizujących usługi piaskowania jest chociażby TLC. Cena danego piaskowania jest uzależniona od jego klasy.

Piaskowanie elementów stalowych pozwala na szybkie i skuteczne usunięcie starych farb i rdzy z metalu o dowolnym kształcie. Efekt finalny z jest lepszy niż w przypadku szlifowana, gdyż docelowa powierzchnia jest równiejsza i nie pozostawia śladów obróbki.

Zobacz ofertę piaskowania elementów stalowych firmy TLC.