You are currently viewing Producent konstrukcji stalowych – co należy o nim wiedzieć?

Producent konstrukcji stalowych – co należy o nim wiedzieć?

Określenie „konstrukcja stalowa” zawiera w sobie każdą konstrukcję, w której głównymi elementami nośnymi są proste części stalowe lub ich większe zespoły. Na szeroką skalę używane są przede wszystkim w przemyśle i budownictwie. Najczęściej stanowią one podstawę konstrukcją dla hali, magazynów czy pomieszczeń produkcyjnych.

Możemy wyróżnić 3 ogólne formy konstrukcji stalowych:

  • w postaci szkieletów prętowych – najczęściej produkowane i wykorzystywane. W swojej ofercie ma je niemal każdy producent konstrukcji stalowych. Szkielety prętowe używane są z reguły do budowy hal, w których wypełnienie jest w postaci paneli pełnych. Wykorzystuje się je także do wznoszenia konstrukcji dachów, w których ściany wykonano z żelbetonu lub cegły. Stanowią też ważny element wszelkich budynków przemysłowych, gdzie wykorzystuje się je jako szkielet wewnętrzny.
  • w postaci szkieletów prętowo-ciągnowych – znajdują zastosowanie w konstrukcji bardzo dużych dachów oraz przy budowie mostów wiszących.
  • stalowe powierzchniowe – ich wykorzystanie związane jest tylko i wyłącznie do budowy zbiorników na ciecze, gdzie elementem nośnym jest powierzchnia zbiornika

Ogromną zaletą lekkich konstrukcji stalowych jest ich elastyczność. Hala lub inny budynek wykonany w ten sposób może być łatwo powiększony o kolejny moduł. Zastosowanie ramp i antresoli pozwala w szybki sposób zwiększyć powierzchnię użytkową całej konstrukcji. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoby użytkujące pomieszczenia mają błyskawiczny dostęp do urządzeń i instalacji przemysłowych. Większość konstrukcji tego typu jest bardzo łatwa w transporcie i w montażu. Z reguły, elementy łączone są za pomocą złączy skręcanych.

Producent konstrukcji stalowych powinien też oferować możliwość ocynkowania ogniowego i malowania proszkowego elementów konstrukcji. Zastosowanie tych metod pozwala na zwiększenie trwałości metalu oraz dodatkową ochronę przed korozją. Malowanie proszkowe umożliwia nadanie hali dowolnego koloru – klasycznego, ostrzegawczego lub czegoś bardziej niestandardowego.