You are currently viewing Przegląd i użycie konstrukcji stalowych

Przegląd i użycie konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe znajdują swoje zastosowanie w przemyśle lub budownictwie. Dzieje się tak, ponieważ dobrze wykonana konstrukcja tego typu niesie ze sobą szereg zalet dla przedsiębiorców. Głównym czynnikiem decydującym o ich popularności jest bardzo krótki czas montażu.

Zazwyczaj wystarczająca jest stalowa konstrukcja nośna wsparta na fundamentach. Na nią nakładane są panele wypełniające w postaci ocynkowanej i malowanej blachy lub płyt warstwowych. Elementy łączone są ze sobą przy pomocy gotowych łączników, które w prosty sposób można później zdemontować.

Ten z pozoru tymczasowy charakter jest szczególnie istotny w zastosowaniach przemysłowych. Zdarza się bowiem, że może np. zaistnieć potrzeba przeniesieni hali montażowej w pobliżu nowej maszyny lub bliżej magazynu. Nie ma wtedy potrzeby porzucania starej konstrukcji. Możliwe jest jej sprawne zdemontowanie, a następnie odtworzenie w innym miejscu. Nie są do tego potrzebne specjalne warunki – z reguły wystarczy kawałek równej, niezagospodarowanej powierzchni.

Elastyczność montażu/demontażu takiej konstrukcji przekłada się z kolei na znaczną oszczędność środków finansowych. Koszty postawienia np. hali magazynowej opartej o konstrukcję stalową są znacznie niższe niż w przypadku obiektu murowanego. Nie należy także zapominać o czasie potrzebnym w wzniesienie hali – z reguły waha się on od kilkunastu do kilkudziesięciu dni.

Konstrukcje stalowe znajdują jednak zastosowanie nie tylko w przemyśle. Na dużą skalę wykorzystuje się je w np. do budowy punktów handlowych, sklepów wielkopowierzchniowych czy obiektów biurowych. Prostota konstrukcji ułatwia zaplanowanie i odpowiednie zagospodarowanie całej powierzchni. Ważnym aspektem jest także łatwość rozszerzania używanej przestrzeni użytkowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do istniejącej konstrukcji dołączyć nowe elementy. Może to być przykładowo: zaplecze w budynku biurowym czy dodatkowa powierzchnia handlowa sklepu. Koszty ograniczają się w zasadzie tylko do robocizny oraz elementów konstrukcyjnych.