You are currently viewing Schody modułowe i ich użycie w domu

Schody modułowe i ich użycie w domu

Schody w domu to dość często spotykany problem z jakim borykają się właściciele swoich mieszkań. Jakie rozwiązanie przyjąć? Jak nie narazić się na duże koszty? Jak to zrobić szybko i bezproblemowo? Na takie i inne pytanie natyka się niejeden domownik. Czy da się rozwiązać ten problem?

Jednym z pomysłów mogą być schody modułowe. Jak sama nazwa wskazuje, schody tego typu składają się kilkunastu niezależnych modułów, które wymagają odpowiedniego połączenia ze sobą. Rozwiązanie takie pozwala na dużą elastyczność w doborze i kształcie schodów. Ich bieg może być zarówno prosty, jak i w kształcie litery S lub Z. W zasadzie ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia i… przestrzeń!

Schody wewnętrzne domu muszą być dostosowane do przestrzeni, którą dysponujemy. Jeżeli planujemy wejście na poddasze lub wyższe piętro, trzeba z góry założyć, że w małym domu jednorodzinnym tego (jakże cennego!) miejsca będzie po prostu za mało. Wybierając kształt schodów trzeba wziąć więc pod uwagę także ten aspekt. I tak np. jeżeli planujemy wnosić po schodach jakiś ciężki sprzęt (np. duże meble), najlepiej sprawdzą się proste schody, montowane np. w holu. Lepiej unikać „fantazyjnych” kształtów, które mogą później sprawiać problemy.

Schody kręcone lub zabiegowe sprawdzą się z kolei, gdy projekt domu nie pozostawia zbyt wiele inwencji, a mimo wszystko potrzebujemy rozszerzyć jego powierzchnię użytkową. Takie schody mogą prowadzić np. na poddasze, które zostało zaadaptowane na potrzeby mieszkalne. Jeżeli się postaramy, schody modułowe mogą również pełnić ciekawą funkcję dekoracyjną. W takim przypadku, nie ma potrzeby aż tak mocno przejmować się ich funkcjonalnością. Z powodzeniem wystarczą schody jednobiegowe.

Nawet, gdy dysponujemy większym pomieszczeniem i możemy sobie pozwolić na klatkę schodową z prawdziwego zdarzenia nie należy rezygnować z pomysłu na zastosowanie schodów modułowych. Dzięki swojej prostej budowie pozwalają one na poczynienie dużych oszczędności oraz szybki montaż. Tym bardziej, jeżeli w domu mieszka stosunkowo niewiele osób i schody będą rzadko wykorzystywane przez większą liczbę domowników.

Zobacz ofertę schodów modułowych firmy TLC.