You are currently viewing Schody do wykopów – dlaczego poprawiają bezpieczeństwo?

Schody do wykopów – dlaczego poprawiają bezpieczeństwo?

Wiele prac budowlanych bardzo często wiąże się z koniecznością wykopu. Powstające w ten sposób przestrzenie wiążą się nie tylko z koniecznością ich dodatkowego zabezpieczenia (np. za pomocą systemu EPS), ale także z możliwością użytkowania ich przez pracowników budowy. W zależności od głębokości wykopów, niebezpieczeństwo poruszania się może przybierać różne formy. Dla płytkich „otworów” zazwyczaj wystarczającym rozwiązaniem będzie drabina.

Problem pojawia się wtedy, kiedy specyfika wykopu wymaga zejścia nawet kilka metrów w głąb. Zastosowanie drabiny jest wprawdzie dozwolone, ale nie daje ona stuprocentowej pewności odnośnie bezpieczeństwa. Warunki pogodowe, zwiększona wilgotność, zmęczenie – to wszystko może doprowadzić do wypadku. Upadek – nawet z stosunkowo niedużej wysokości – może nieść za sobą przykre konsekwencje, zarówno dla pracownika, jak i przedsiębiorcy, który nie dopełnił wszystkich wymagań względem BHP na budowie.  Należy pamiętać, że jeżeli wykop osiągnie głębokość większą niż 1 m, obowiązkiem pracodawcy jest wykonanie zejścia do wykopu.

Doskonałym rozwiązaniem w takim przypadku są schody do wykopów. Lekkie, metalowe konstrukcje znakomicie sprawdzą się gdy mamy do czynienia z głębokim otworem i zależy nam na poprawie bezpieczeństwa. Dla tego rodzaju konstrukcji odpowiednie będą schody modułowe, składające się z gotowych elementów, które bardzo szybko można ze sobą złożyć. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w razie potrzeby schody zostały złożone, a następnie rozłożone w innym miejscu. Materiały z których wykonuje się schody tego typu są z reguły odpowiednio lekkie, więc ich transport nie przysparza dodatkowych trudności logistycznych.

Schody do wykopów mogą być również wyposażone w specjalne metalowe balustrady, które dodatkowo zabezpieczają przed upadkiem z wysokości. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wchodzenie na teren wykopu – a także wychodzenie z niego – jest bezpieczne nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Ryzyko upadku jest minimalizowane dzięki konstrukcji schodów i zastosowaniu barierek ochronnych.

Zobacz ofertę schodów do wykopów firmy TLC.