You are currently viewing Jak wygląda montaż hali stalowej?

Jak wygląda montaż hali stalowej?

Z roku na rok hale stalowe stanowią coraz bardziej poważną alternatywę dla typowych, murowanych konstrukcji. Mnogość ich zastosowania sprawia, że wykorzystywane są już nie tylko jako tymczasowe zabudowy, ale jako w pełni funkcjonalne budynki. Szybki proces wznoszenia hal, stosunkowo tanie ale wytrzymałe materiały oraz możliwość ich późniejszej rozbudowy czyni z nich pełnoprawne konstrukcje, wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Jak przebiega montaż hali stalowej? Na jakie aspekty podczas jej wznoszenia warto zwrócić uwagę?

Cały proces budowy rozpoczyna się od wykonania niezbędnej specyfikacji, rysunków technicznych oraz uzyskania pozwoleń i zapewnienia odpowiednich warunków BHP. Są to niezbędne czynności które zajmują najwięcej czasu, jednak warto zadbać, aby były dopięte na ostatni guzik. Montaż hali stalowej nie dopasowanej do podłoża lub o źle zaplanowanych elementach nośnych może mieć katastrofalne skutki.

Kolejnym etapem budowy jest przygotowanie, wyrównanie i uzbrojenie terenu pod fundament, a następnie jego wylanie. Należy pamiętać, że między innymi od niego będzie zależeć stabilność całej konstrukcji. Istnieją firmy, które oferują gotowe już elementy fundamentów, dostosowane do montażu w ciągu jednej doby, jednak ich wytrzymałość i sposób bezpiecznego łączenia wciąż pozostaje kwestią sporną.

Następnym krokiem jest wzniesienie samej konstrukcji. W pierwszej kolejności stawiane są elementy nośne, a następnie profile wzmacniające, montowane w przeciwną stronę. Czas realizacji prac uzależniony jest od wielkości budynku oraz charakterystyki wykorzystanych elementów. Firmy będące w posiadaniu specjalistycznych maszyn i dźwigów zapewniają kompleksowy montaż hali stalowej nawet w przeciągu jednego dnia.

Ostatnim etapem wznoszenia hali jest obudowanie jej ocynkowaną blachą trapezową lub innym, wybranym poszyciem. Tego rodzaju prace mogą potrwać nawet około tygodnia lub w przypadku większych realizacji, jeszcze dłużej. Wykonawcy hal stalowych przykładają do tego procesu szczególną uwagę, ponieważ od niego zależy szczelność całej konstrukcji. Na samym końcu pozostaje zlecić przeprowadzenie gruntownej inspekcji budynku i odebrać dokumentację.

Montaż hali stalowej jest szybki i wyjątkowo prosty. Poprawnie wzniesiona konstrukcja z wysokiej jakości profili może być użytkowana przez wiele lat. Wytrzymałe materiały zapewniają bezpieczeństwo i są odporne na działanie złych warunków atmosferycznych. Hale stalowe są idealnym rozwiązaniem dla firm poszukujących nowych powierzchni magazynowych lub warsztatów.