You are currently viewing Glad midsommar! W Szwecji pachnie latem!

Glad midsommar! W Szwecji pachnie latem!

Już dziś Szwedzi rozpoczynają obchody corocznego święta Midsommar – jednej z najstarszych szwedzkich tradycji! Jest to najbardziej barwne wydarzenie w tym kraju, podczas którego świętuje się nadejście lata.

Midsommar to nic innego jak noc świętojańska, związana z letnim przesileniem. W Skandynawii zimy potrafią być długie i srogie, dlatego powitanie lata jest tak bardzo celebrowane, zwłaszcza że trwa ono krótko.

Jest to czas spędzony w gronie najbliższych i przyjaciół. Szwedzi pieczołowicie przygotowują się do tego święta, zbierając kwiaty i plotąc z nich wieńce. W różnych częściach kraju, organizowane są festiwale, na których stawiane są pale, również przybrane w kwiaty, to właśnie wokół nich odbywają się tańce.

To magiczny dzień, owiany radością i harmonią z naturą. Wokół święta krążą różne legendy związane z jego nadprzyrodzonym oddziaływaniem na ludzi. Najpopularniejsza, głosi, że w wigilię Midsommar, każdy ma szansę odnaleźć swoją drugą połówkę … 🙂

 

Dziś życzymy wszystkim naszym szwedzkim współpracownikom, przyjaciołom i kontrahentom Glad midsommar! – szczęśliwego początku lata!