You are currently viewing Midsommar – szwedzka tradycja, o której warto opowiedzieć

Midsommar – szwedzka tradycja, o której warto opowiedzieć

Na naszej stronie zazwyczaj pokazujemy Państwu nasze realizacje i produkty w ich naturalnym, budowlanym środowisku. Jednak jako Szwedzko-Polska Grupa TLC chcielibyśmy opowiedzieć Państwu co nieco o najważniejszym święcie obchodzonym w Szwecji – Midsommar.

Obchody święta związane są z przesileniem letnim, które przypada w nocy z 21 na 22 czerwca i jest to w Szwecji czas tzw. Białych nocy, czyli okresu, gdy w nocy nie zapada całkowity zmrok, a zmierzch przechodzi bezpośrednio w brzask.

W tym roku Midsommar przypada na 25-27 czerwca, dlatego już dzisiaj Szwedzi przygotowują się do świętowania. Według tradycji, stawia się wtedy ukwiecone pale, wokół których odbywają się tańce, a samochody i budynki przystrajane są świeżymi kwiatami i zielonymi gałązkami.

W Polsce również obchodzimy w tym okresie święto znane jako Noc Świętojańska lub Noc Kupały, jednak w naszym kraju nie jest ono tak huczne. Midsommar ma dla Szwedów wyjątkowe znaczenie – jest zapowiedzią lata, które na półwyspie skandynawskim jest bardzo krótkie.

Korzenie święta, podobnie jak w Polsce, sięgają czasów pogańskich, gdy świętowano początek lata i czas, gdy magiczne moce natury nabierały szczególnej siły. Zbierano poranną rosę, która miała mieć właściwości lecznicze, wróżono z kwiatów, czy tańczono wokół świątecznego drzewka, aby zaczerpnąć energii tak potrzebnej na długie jesienne i zimowe wieczory.

Niestety w tym roku, ze względu na pandemię COVID-19, tradycyjne, przyciągające turystów z wielu krajów Europy obchody święta Midsommer będą miały bardziej kameralny charakter.

Wszystkim naszym szwedzkim klientom, współpracownikom i przyjaciołom życzymy przede wszystkim dużo zdrowia i samych pomyślności!