You are currently viewing BHP na budowie – jakie ubrania i sprzęt?

BHP na budowie – jakie ubrania i sprzęt?

Spełnienie wymogów BHP na budowie to uzależnione jest od wielu aspektów. W praktyce, osobą dbającą o przestrzeganie wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy powinien być kierownik budowy. Jednakże, obowiązek kupna odpowiedniego sprzętu spada na pracodawcę.

Jaki sprzęt oraz ubrania należy kupić, aby w pełni przestrzegać przepisów BHP?

  • Okulary ochronne – konieczne w przypadku prac związanych z cięciem, szlifowaniem czy pracą, w której pojawiają pyły, wióry lub płyny mogące uszkodzić narząd wzroku. Najlepszym rozwiązaniem będą okulary wykonane z odpornego poliwęglanu. Opcjonalnie, zamiast okularów można użyć specjalnych osłonek przeciwodpryskowych z tworzywa sztucznego.
  • Rękawice ochronne – muszą nie tylko chronić przed skaleczeniami, ale także zapewnić dostateczną swobodę ruchu oraz pewny chwyt. 
  • Maski ochronne – zabezpieczające drogi oddechowe. W zależności od wykonywanej pracy różnią się szczelnością.
  • Kaski – regulowane od wewnątrz, wykonane z mocnego plastiku. Zabezpieczają przed urazami mechanicznymi głowy.
  • Odzież ochronna – typowym strojem pracownika budowlanego są spodnie typu „ogrodniczki”, z długimi, szerokimi nogawkami. Mogą być np. bawełniane lub wykonane z fizeliny (włóknina odporna zabrudzenia).
  • Inne – będą to m. in. nakolanniki, nauszniki czy specjalne uprzęże dekarskie.

Oprócz ubrań i akcesoriów do pracy, istotny jest również właściwy sprzęt zabezpieczający. W tej kwestii konieczne będzie zwrócenie uwagi na zabezpieczenie wszystkich niebezpiecznych miejsc na budowie – np. otworów technologicznych, wykopów czy ciągów komunikacyjnych. Niezbędne w takim przypadku będą wszelkiego rodzaju ogrodzenia budowlane lub specjalne systemy zabezpieczające. Jednym z takich rozwiązań jest system EPS – system rozwiązań służących do poprawy bezpieczeństwa krawędzi budowlanych.

Niezależnie od rodzaju budowy – wszyscy pracownicy powinni stosować się do powszechnie panujących zasad BHP. Nie tylko pod kątem odpowiedniego sprzętu, ale także w kwestii zachowania i przestrzegania wymogów bezpiecznej pracy.