You are currently viewing Konstrukcje stalowe – podstawowe informacje

Konstrukcje stalowe – podstawowe informacje

Konstrukcje stalowe powszechnie wykorzystywane są przez branżę budowlaną i wypierają klasyczne, murowane i drewniane konstrukcje. Dziedzina odlewnictwa oraz wytwarzania profili i kształtowników rozwija się w błyskawicznym tempie, dostarczając na rynek coraz to nowsze, lepsze elementy. Firmy prześcigają się w montażu wszelkiego rodzaju hal magazynowych i przemysłowych, wykorzystując tanie i wytrzymałe materiały. Konstrukcje stalowe to już stały element branży przemysłowej i trudno wyobrazić sobie bez nich funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Zastosowanie konstrukcji stalowych związane jest z ograniczeniami z jakimi spotyka się klasyczne budownictwo. W tym przypadku, głównym problemem jest konieczność szybkiej rozbudowy. Budynki tymczasowe, sklepy wielkopowierzchniowe bardzo często wymagają rozbudowy o dodatkowe powierzchnie użytkowe. W klasycznym budownictwie, taka operacja pociągała by za sobą nie tylko większe koszty, ale byłaby również dość czasochłonna. Dzięki konstrukcjom stalowym, możliwe jest sprawne i efektywne rozszerzenie budynku o nowe pomieszczenie. Dodatkowo odporność elementów na działanie warunków atmosferycznych sprawia, że konstrukcje stalowe mogą być wznoszone o każdej porze roku.

Elementy składowe wykorzystywane do budowy konstrukcji stalowych wykonane są w postacie cienkich blach profilowanych. Montaż profili najczęściej odbywa się za pomocą śrub, dzięki czemu konstrukcja może być w przyszłości rozbudowana lub rozkręcona i wzniesiona w innym miejscu. Stalowe kształtowniki są stosunkowo lekkie, co przenosi się bezpośrednio na mniejszy koszt wykonania fundamentu.

Czas potrzebny do wzniesienia konstrukcji z profili stalowych waha się od kilku do kilkunastu dni. Wykwalifikowane firmy transportują na plac budowy gotowe już elementy, które są łączone w jedną całość. Wszystkie realizacje obejmowane są specjalnymi zezwoleniami i certyfikatami dopuszczającymi je do użytku.

Konstrukcje stalowe znalazły zastosowanie m.in. w konstrukcji:  hal stalowych, hal produkcyjnych i magazynowych, budynków supermarketów, sklepów i hurtowni, myjni i salonów, wiat stalowych i wielu innych.