You are currently viewing Schody metalowe zewnętrzne – jak przeprowadzić ich konserwację?

Schody metalowe zewnętrzne – jak przeprowadzić ich konserwację?

Konserwacja metalowych elementów to kwestia, która powinna być brana pod uwagę na każdym etapie użytkowania przedmiotów wykonanych z metalu. Zarówno odnowienie, jak i ich zabezpieczenie może nastręczać pewne trudności związane z doborem odpowiednich metod. Jak to zrobić dobrze i skutecznie? Sprawdźmy to na przykładzie schodów metalowych zewnętrznych.

Pierwszym krokiem jaki należy podjąć jest pozbycie się zabrudzeń oraz starej farby. Oprócz metod standardowych, warto również przyjrzeć się preparatom chemicznym. W przypadku potrzeby odtłuszczenia metalu świetnie sprawdzą się powszechnie dostępne rozpuszczalniki lub specjalne preparaty w postaci aerozolu. Należy jednak pamiętać, że chemiczne środki czyszczące nie powinny być stosowane w czasie upałów, ponieważ ich działanie może być wtedy osłabione. W przemyśle zdecydowanie wydajniejsze są jednak inne metody.

W zastosowaniach przemysłowych najskuteczniejszą metodą jest piaskowanie. Proces ten polega na czyszczeniu danej powierzchni wykorzystując do tego celu strumień sprężonego powietrza lub cieczy z domieszką specjalnego materiału ściernego. Efekt końcowy piaskowania jest nieco podobny do szlifowania. Czyszczona powierzchnia staje się bardziej równa i szorstka, dzięki temu dużo łatwiej się ją maluje. Piaskowanie ułatwia też czyszczenie trudno dostępnych miejsc (np. naroża), które dzięki zastosowaniu piaskowania mogą być szybko i skutecznie przygotowane do malowania.

Po oczyszczeniu przychodzi czas na malowanie. Bardzo dobrze sprawdzi się np. malowanie proszkowe – najefektywniejszy sposób na pokrywanie metalowych powierzchni. Metoda ta charakteryzuje się wysoką skutecznością malowania – efektem są gładkie, pozbawione zacieków powierzchnie, będące doskonale zabezpieczone przed korozją. Takie schody metalowe z pewnością mogą nam służyć naprawdę długo.

Zanim jednak zdecydujemy się na któryś z powyższych sposobów, warto zastanowić się wcześniej nad wyborem schodów metalowych zewnętrznych i doboru odpowiedniej metody zabezpieczenia przed korozją. W ten sposób można uniknąć kosztownych operacji związanych z ponowną konserwacją metalowych powierzchni.

Zobacz ofertę schodów stalowych zabezpieczonych przed korozją marki TLC oraz usług śrutowania i malowania proszkowego konstrukcji stalowych.