You are currently viewing Wynająć czy kupić ogrodzenie na budowę? – wady i zalety

Wynająć czy kupić ogrodzenie na budowę? – wady i zalety

Ogrodzenie na budowę to niezbędny element każdej inwestycji związanej z pracami budowlanymi. Pojawienie się tej formy zabezpieczenia mienia wymagane jest przepisami prawa, więc każdy przedsiębiorca działający w branży musi stanąć przed dylematem – wynająć czy kupić?

Wynająć ogrodzenie? W przypadku decyzji o wypożyczeniu ogrodzenia trzeba dokładnie rozważyć, jak długo będzie ona potrzebne. Inaczej mówiąc, jaki jest planowany termin zakończenia budowy. Większość firm wypożyczających ogrodzenia korzysta z przelicznika obejmującego cenę za każdy dzień wypożyczenia jednostkowego elementu ogrodzenia. Kwoty różnią się od tego czy wypożyczamy np. ogrodzenie ażurowe, barierki ochronne czy tzw. panel pełny. Dodatkowo, można także zdecydować się na montaż ogrodzenia – w takim przypadku koszt jest zawsze liczony od metra bieżącego.

Kupić ogrodzenie? Wynajęcie ogrodzenia nie zawsze będzie jednak dobrym pomysłem. Jeżeli planujemy długofalową inwestycję, lepszym rozwiązaniem będzie zakup. Takie ogrodzenie na budowę można wykorzystać wielokrotnie pod różne projekty. Najważniejszą kwestią pozostaje wtedy skala wykonywanych prac i właściwy dobór odpowiedniej ilości elementów. Dzięki temu, możliwe będzie uniknięcie sytuacji, w której zabraknie ogrodzenia i konieczne stanie się dokupienie dodatkowych elementów lub ich wynajem.

Decyzję „kupić czy wynająć” warto także rozważyć pod kątem tego, jakie ogrodzenie będzie nam potrzebne. Przykładowo – panele ażurowe są tańsze od paneli pełnych, a  w wielu przypadkach okażą się one wystarczające do ogrodzenia placu budowy. Są też dużo bardziej praktyczne, łatwiej je przenosić z miejsca na miejsce i nie wymagają stosowania dodatkowych podpór w trakcie montażu. Stąd też kupno paneli ażurowych z pewnością może zwrócić się w długim okresie czasu.

Wynająć czy kupić ogrodzenie na budowę? W takim przypadku, decyzja zawsze musi być podjęta po rzetelnej analizie wszystkich „za” i „przeciw”. Należy określić np. jak długo ogrodzenie będzie potrzebne, na jakim terenie wykonywana jest budowa, jakie wymagania, co do ochrony mienia musi ono spełnić i czy ogrodzenie będzie potrzebne przy okazji następnych inwestycji.