You are currently viewing Jakie rodzaje schodów są potrzebne na budowie?

Jakie rodzaje schodów są potrzebne na budowie?

W branży budowniczej często pojawiają się potrzeby związane z komunikacją po kondygnacjach rozmieszczonych na różnych wysokościach. Zazwyczaj stosuje się drabiny, ale czasem sytuacja wymaga tego, aby zastosować bezpieczniejsze rozwiązania techniczne – schody. Wówczas poprzez dobór i zamontowanie odpowiednich rodzajów schodów, uzyskujemy ciąg komunikacyjny który sprawdzi się w zastosowaniach budowlanych.

Najczęściej używane rodzaje schodów w budownictwie to:

  • Schody ewakuacyjne: stosowane w trakcie trwania budowy, lub po jej zakończeniu, używane jako jedna z dróg ucieczki w razie pojawienia się niebezpieczeństwa.Konstrukcje odporne na działanie ognia dzięki możliwości użycia farb pęczniejących (ognioodpornych). Są projektowane na większe obciążenia chwilowe.
  • Schody techniczne: konstrukcje, których głównym przeznaczeniem jest pokonanie różnic poziomów. Stanowią niezbędne wyposażenie obiektów budowlanych firm, instytucji, zabudowy wielorodzinnej oraz klienta indywidualnego. Produkowane schody przemysłowe wewnętrzne i zewnętrzne można zaliczyć do dwóch głównych grup: schody techniczne wykorzystywane w przemyśle oraz schody użytkowane w miejscach dostępności publicznej. Konstrukcje schodów dzielone są na moduły pozwalające na szybki i łatwy montaż, cynkowane ogniowo lub malowane proszkowo.
  • Schody kontenerowe: używane w mobilnych systemach mieszkalnych w postaci ogromnych kontenerów, przeznaczonych na pomieszczenia socjalne oraz biura. Stanowią bezpieczny i szybki dostęp do wszystkich kondygnacji konstrukcji kontenera.
  • Schody tymczasowe TCS – bardzo popularne ze względu na szybką i bezproblemową instalację. Ich konstrukcja składa się z kilkunastu lub kilkudziesięciu gotowych części, które z powodzeniem można montować samodzielnie, bez konieczności posiadania specjalistycznych narzędzi. Świetnie sprawdzą się jako schody tymczasowe w budowach wielopoziomowych, kiedy trzeba połączyć ze sobą różne kondygnacje.
  • Schody modułowe: doskonale łączą funkcjonalność oraz niskie koszty montażu. Łączone za pomocą gotowych elementów (modułów), które pozwalają na samodzielny montaż. Ich zaletą jest też elastyczność konstrukcji. Mogą mieć różne kształty – od prostych, po spiralne czy „zakręcone” w literę Z.
  • Schody spiralne: lekkie, nowatorskie projekty idealnie pasujące do nowych i remontowanych budynków. Zaletą konstrukcji jest ograniczenie powierzchni potrzebnej do ich zamontowania. Schody spiralne dostępne w dwóch wersjach:  schody z centralnym słupem nośnym – na wieszakach,  oraz schody z centralnym słupem – tulejowe.

Jak widać, istnieje wiele rodzajów schodów budowlanych. Najważniejszą kwestią pozostaje ich tymczasowy charakter. Z racji swojego zastosowania muszą być proste w montażu oraz łatwe w transporcie i przenoszeniu. Dzięki temu, położenie i ułożenie schodów można szybko dostosować do sytuacji pojawiającej się na placu budowy.